Hřebčín Kladruby obnovil téměř tři kilometry historických jabloňových alejí

Národní hřebčín Kladruby obnovil téměř tři kilometry historických jabloňových alejí v okolí stáje Josefov a na Kmínce. Vysázeny byly kolem roku 1925 a část stromů se dodnes zachovala. Aleje jsou součástí Krajiny pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO. Původně měly zřejmě i praktický účel, řekla vedoucí střediska Správa kulturní krajiny Národního hřebčína Jana Votrubová.

"Jabloně byly vysázené v takovém množství že se domníváme, že mohly sloužit i jako benefit pro zaměstnance hřebčína. Každý dostal určité množství stromů, které mohl sklízet. Část se možná zkrmila ve stájích,"uvedla Votrubová.
Z původních alejí se zachovalo asi 40 procent původních, dnes už stoletých stromů. Hřebčín je nechal ošetřit, tvoří přirozený biotop pro ptáky a dotváří ráz krajiny. "Jsou to aleje, ne sady. Každá pěšina byla kdysi lemována jabloněmi. Jablka jsou jediné ovoce, které koním nedělá problémy s trávením," řekla Votrubová.
Stejně jako kdysi byly i nyní vysazovány vysokokmeny, dnes již prakticky nepoužívané. Z Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích hřebčín získal čtyři desítky původních krajových odrůd. Budou mimo jiné sloužit i jako genofond téměř zaniklých odrůd jabloní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down