10.02.2012 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hřebčín láká na plemeníka

Hřebčín Napajedla na Zlínsku, který se pyšní nejstarším chovem anglických plnokrevníků v České republice, letos láká klienty na nového plemeníka Ryana, za připouštění se bude platit pouze symbolická koruna. Obecná ekonomická situace se odráží také v chovu koní, zájem klientů byl už loni menší, proto se hřebčín snaží chovatelům nabídnout vždy něco zajímavého, řekla ředitelka podniku Margit Balaštíková.

Hřebec Ryan běhal na českých a slovenských drahách i v zahraničí, je to nejbohatší kůň Slovenska, vydělal přes 8,5 milionu korun. "Kůň v chovu začíná, majitel ho bude nabízet za jednu korunu, určitě bude mít dost partnerek," řekla Balaštíková s tím, že už na začátku roku měl Ryan registrovaných skoro 30 partnerek. Majitel Ryana nemá podle ředitelky potřebu okamžitého výdělku. "Je to jakýsi dárek chovu, navíc je to i podpora koně. Pokud bude mít Ryan dostatek dobrých potomků a ukáže se, že je to dobrý plemeník, jistě je to dobré rozhodnutí," poznamenala Balaštíková. Za připouštění se běžně platí kolem 20 000 korun, nejlevnější sazba v Napajedlech je letos 7000 korun. U nejslavnějších plemeníků se však platí i 70 000 korun.
Klienti mají zájem také o plemeníka Pop Rocka, který je shodou okolností otec prvního letos narozeného hříbátka v Napajedlech. Pop Rock pochází z Japonska, byl velmi úspěšný na vytrvaleckých tratích a je nejbohatším koněm dovezeným do Čech, na drahách vydělal asi 80 milionů korun. "Zájem je také o úspěšného plemeníka Egertona, hříbata jsou hodně podobná na otce," podotkla ředitelka. V chovu letos začíná také plemeník Camill, který s Ryanem běhal na dlouhých tratích.
Napajedelský hřebčín letos očekává narození 60 až 70 hříbat. Hřebčín má momentálně sedm plemeníků, jednoho vlastního a šest v nájmu. Vlastních kobyl má hřebčín 40, dalších 30 je v nájmu.
Loňské hospodaření hřebčína skončilo dle Balaštíkové v kladných číslech, podnik však nemůže například dělat tolik oprav, jak by potřeboval, a stejně jako ostatní hřebčíny je závislý na penězích sponzorů.
Hřebčín Napajedla byl založen v roce 1886, dlouhá léta je nejúspěšnějším chovatelem anglického plnokrevníka v zemi. V roce 1992 byl státní podnik privatizován, vznikla akciová společnost Hřebčín Napajedla.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down