Hřebčín má více času na opravy

Národní hřebčín Kladruby nad Labem získal devět měsíců navíc, aby mohl dokončit rozsáhlé opravy za 300 milionů korun. Do konce loňského roku rekonstrukci nestihl a hrozila mu ztráta dotace. Ministerstvo pro místní rozvoj prodloužilo evropskému projektu lhůtu do letošního září. Uvedl to ředitel hřebčína Jiří Machek.

"Hřebčín budeme otevírat návštěvníkům během roku na etapy podle toho, jak se postupně budou objekty dokončovat. Se vším všudy ale musí být rekonstrukce hotová do konce září," řekl Machek.
Rekonstrukce 17 objektů a několika volných prostranství loni zkomplikoval špatný stav historických budov a také insolvence hlavního dodavatele. Vedení stavby poté musel převzít další člen vítězného sdružení firem. Tyto neočekávané události práce významně zdržely.  Opravené jsou už stáje Josefov, severní křídlo hříbárny Františkov a brzy se mají například dokončit opravy centrálních stájí v Kladrubech nad Labem. Za evropské dotace stavebníci opravují také zámek, lesovnu, vodárenskou věž a kostel svatého Václava a Leopolda. Součástí projektu jsou i nové výstavní expozice. "Hlavním cílem je poskytnout odborné veřejnosti a návštěvníkům veřejné služby, které umožní prezentovat tuto národní kulturní památku," vysvětlil Machek.
Majetek hřebčína je rozsáhlý a opravuje se jen jeho část. Zahájení rekonstrukce se podařilo až napotřetí. První tendr obsahoval chyby, druhé výběrové řízení vyšetřuje policie kvůli údajné manipulaci. Hřebčín v Kladrubech chová starokladrubské bělouše, pobočka ve Slatiňanech se specializuje na chov vraníků. Od roku 2002 je chovné stádo starokladrubských běloušů s celým komplexem hřebčína národní kulturní památkou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down