Hřebčín nedostane dotace

Národní hřebčín Kladruby nad Labem podle deníku E 15 nedostane v dohledné době 300 milionů korun z fondů Evropské unie. Ministerstvo kultury nezískalo totiž peníze navíc pro svou část Integrovaného operačního programu, které měly být převedeny z jiných rezortů, takže nemůže vyhlásit výzvu k podávání dalších žádostí. Vláda Jana Fischera v květnu schválila transformaci hřebčína Kladruby ze státního podniku na příspěvkovou organizaci, aby mu umožnila čerpat evropskou dotaci, a alespoň částečně tak pomohla jeho záchraně.

„V tuto chvíli není žádný konkrétní příslib finančních prostředků, abychom mohli konkrétně uvažovat o vyhlášení další výzvy,“ uvedla Renata Slámková z ministerstva kultury.
Hřebčín je přitom v katastrofálním stavu, potřebuje akutně investovat mimo jiné do oprav objektů včetně zámku a upravit historický park. Pardubický hejtman Radko Martínek se domnívá, že kdyby se peníze rychle našly, bylo by ještě možné památku zachránit. „Všichni by se ale museli začít chovat jinak,“ řekl.
Hejtman upozorňuje, že vláda šetří i na penězích, které již byly dohodnuty. Do hřebčína totiž neputuje ani menší balík peněz v objemu 30 milionů korun, které ještě v červnu slíbil bývalý ministr zemědělství Jakub Šebesta. Tyto prostředky měly být využity na přípravu záchranných projektů a projektové dokumentace, kterou je nutné vypracovat k žádosti o evropské peníze. „Peníze dosud nebyly poskytnuty právě proto, že jsou určeny pro přípravu projektu, a dosud nebyl vypsán ani termín soutěže, do které by se měly projekty předkládat,“ uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Magdalena Dvořáčková. „Evropská dotace, to už je pasé,“ řekl prezident Asociace svazů chovatelů koní Jaroslav Dražan, jenž byl jedním z mnoha ředitelů hřebčína Kladruby, kteří se tam v posledních letech vystřídali. Dražan tvrdí, že současná situace potvrzuje nesmyslnost květnové transformace hřebčína na jednu z příspěvkových organizací, protože ty ve srovnání se státními podniky více doplácejí na současná úsporná opatření vlády. Podle listu si navíc nikdo nemůže být stoprocentně jist, že by hřebčín se svou žádostí o evropskou dotaci ve výběrovém řízení skutečně uspěl. Projekt Kladrub je podle Slámkové zařazen do zásobníku projektů, a pokud bude vyhlášena další výzva, může se hřebčín znovu přihlásit. Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že ministerstvo kultury v současném rozpočtovém období Evropské unie, tedy do roku 2013, peníze navíc nezíská.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *