15.02.2005 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrozí nedostatek dřeva?

Po částečném zklidnění se situace v kolem lesů státního podniku Lesy České republiky se znovu přiostřuje. Na nedostatek dřeva si u asociace těžařských společností podle médií stěžovaly některé firmy, jež se dřevem dále, pracují například papírny ve Štětí. Státní podnik však ústy svého mluvčího Lubomíra Šálka odpovědnost za údajný nedostatek dřeva odmítl.

Jak řekl, dřevo se těží podle plánu a nehrozí, že ho bude nedostatek. Těžařské firmy nyní podle Šálka ve státních lesích nadále pracují na základě dříve uzavřených smluv tak, jak to Lesům ČR svým předběžným opatřením nařídil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Případné změny bude podnik podle Šálka dělat, až skončí správní řízení, které s ním kvůli podezření ze zneužití jeho dominantního postavení úřad zahájil.
Největší česká lesnická společnost CE WOOD ale naopak tvrdí, že Lesy ČR svým přístupem neumožňují těžařským firmám dostatečně pokrýt poptávku odběratelů. "Přikazují menší těžby v těch sortimentech, po kterých je poptávka, a naopak rozhodují ve prospěch dřeva, které se na trhu v současné době špatně uplatní," řekl předseda představenstva společnosti Ivan Doubrava. Lesy ČR podle něj také v poslední době změnily strukturu dodavatelů a některé vyměnily za nové. "Konkrétně v okolí celulozky v Paskově převedly těžbu bez výběrového řízení na své spřátelené subjekty, které ale nejsou dostatečně technologicky vybaveny, a nezvládají proto potřebnou těžbu, s níž nemají zkušenost," řekl Doubrava. Těžbu podle něj nyní omezuje i počasí, protože kvůli přívalům sněhu se například v Beskydech a Jeseníkách nedá těžit.
Lesy ČR se letos v lednu pokusily ukončit smlouvy na práce ve většině svých lesů. Tvrdily, že smlouvy odporují soutěžnímu právu, a jsou tedy neplatné. Do věci se pak vložil ÚOHS, který podniku zakázal, aby omezoval či znemožňoval podnikání svých smluvních partnerů. Lesy ČR, jak tvrdí jejich vedení, se chtějí změnami smluv dostat k větším ziskům a ke kontrole obchodu se dřevem. Postup podniku při změně smluvních vztahů však vyvolal nevoli lesnických firem, jež vedení obvinily z vytváření chaosu a destabilizace lesního hospodářství. Podnikatelé spolu s odbory také začali poukazovat na ohrožení tisíců pracovních míst v lesích.
Minulý týden státní podnik změkčil podmínky výběrových řízení na práce v lesích, která vypsal na konci loňského roku. Změny se týkají požadavků na certifikaci lesních firem podle norem ISO a na reference. Podle Šálka k úpravě podmínek podnik přistoupil na základě připomínek lesnických firem. Uchazeči o práce u Lesů ČR získají podle nových podmínek více bodů za to, že proces získání certifikátu ISO teprve podstupují. U referencí již není podmínkou pro zisk plného počtu bodů předložení alespoň tří referencí. Tajemník České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek však zatím krok státního podniku nechce hodnotit. „Nejdřív se musíme seznámit s kompletními materiály, jak se podmínky změnily," řekl. Výběrová řízení vypsaly Lesy ČR loni v prosinci a týkají se prací na 12 procentech státních lesů, kde lesnickým firmám původní smlouvy k poslednímu prosinci skončily. Nabídky mají firmy státnímu podniku předložit do 17. února.
Oldřich Přibík

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down