V letošním roce zaznamenal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský velmi časný a také silný nálet mšic do porostů brambor. Jak uvádí v tiskové zprávě, předpokládá proto vysoké riziko šíření viróz. Upozorňuje, že mšice v porostech brambor nezpůsobují zpravidla přímé škody sáním, ale jejich nebezpečnost tkví právě v přenosu virových chorob.
Zajištění bezvirózního množitelského materiálu vyžaduje u vegetativně množených rostlin zvláštní pěstitelská opatření. Mnohá z nich jsou zaměřena na odstraňování zdrojů viróz z porostů a regulaci vektorů. Přenos virů je popsán asi u dvaceti druhů mšic, ale za nejefektivnější přenašeče se považují mšice broskvoňová (Myzus persicae) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii).
Především u mšice broskvoňové byla letos zaznamenána časná letová aktivita, uvádí v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. V sací pasti Lípa u Havlíčkova Brodu byla odchycena již 25. dubna. Jak je patrné z grafu 1, navzdory tomu, že se jedná jen o úlovky v řádech kusů, je celá migrační vlna časnější a silnější, než je průměr za posledních deset let.´
Pro pěstitele sadby se jako ještě nepříznivější jeví stav odchytů mšic v Lambersových miskách umístěných přímo v porostech brambor, rovněž na lokalitě Lípa. Jsou zaznamenány zvýšené stavy mšice broskvoňové a mšice řešetlákové, informuje ve zprávě dozorový orgán.
Z grafu 2 je zřejmý nadprůměrný počet letošních záchytů. V grafu 3 jsou kumulativním způsobem zaznamenány průběhy letu obou druhů za posledních deset let a červeně zdůrazněna křivka průměrných hodnot. Je z něj dobře viditelná časnost i zvýšená intenzita letu.
Zkušenosti pěstitelů sadby potvrzují, že časné nálety zvyšují riziko i intenzitu přenosu viróz. „Rozšíření virových chorob v porostech vede ke zvýšené potřebě důsledné negativní selekce a v neposlední řadě může vést až k zamítnutí množitelských porostů. Je tedy namístě neváhat s nasazením insekticidní clony a předejít tak popsaným rizikům,“ doporučuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Vývoj letové aktivity v sacích pastech i v Lambersových miskách je možné sledovat na webových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského www.ukzuz.cz v sekci Ochrana proti škodlivým organismům v odkaze Monitorování letu mšic (Aphid Bulletin).*