27.06.2014 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrozí šíření viróz v bramborách

V letošním roce zaznamenal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský velmi časný a také silný nálet mšic do porostů brambor. Jak uvádí v tiskové zprávě, předpokládá proto vysoké riziko šíření viróz. Upozorňuje, že mšice v porostech brambor nezpůsobují zpravidla přímé škody sáním, ale jejich nebezpečnost tkví právě v přenosu virových chorob.

Zajištění bezvirózního množitelského materiálu vyžaduje u vegetativně množených rostlin zvláštní pěstitelská opatření. Mnohá z nich jsou zaměřena na odstraňování zdrojů viróz z porostů a  regulaci vektorů. Přenos virů je popsán asi u dvaceti druhů mšic, ale za nejefektivnější přenašeče se považují mšice broskvoňová (Myzus persicae) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii).

Především u mšice broskvoňové byla letos zaznamenána časná letová aktivita, uvádí v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. V sací pasti Lípa u Havlíčkova Brodu byla odchycena již 25. dubna. Jak je patrné z grafu 1, navzdory tomu, že se jedná jen o úlovky v řádech kusů, je celá migrační vlna časnější a silnější, než je průměr za posledních deset let.´

Pro pěstitele sadby se jako ještě nepříznivější jeví stav odchytů mšic v Lambersových miskách umístěných přímo v porostech brambor, rovněž na lokalitě Lípa. Jsou zaznamenány zvýšené stavy mšice broskvoňové a mšice řešetlákové, informuje ve zprávě dozorový orgán.

Z grafu 2 je zřejmý nadprůměrný počet letošních záchytů. V grafu 3 jsou kumulativním způsobem zaznamenány průběhy letu obou druhů za posledních deset let a červeně zdůrazněna křivka průměrných hodnot. Je z něj dobře viditelná časnost i zvýšená intenzita letu.

Zkušenosti pěstitelů sadby potvrzují, že časné nálety zvyšují riziko i intenzitu přenosu viróz. „Rozšíření virových chorob v porostech vede ke zvýšené potřebě důsledné negativní selekce a v neposlední řadě může vést až k zamítnutí množitelských porostů. Je tedy namístě neváhat s nasazením insekticidní clony a předejít tak popsaným rizikům,“ doporučuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.

Vývoj letové aktivity v sacích pastech i v Lambersových miskách je možné sledovat na webových stránkách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského www.ukzuz.cz v sekci Ochrana proti škodlivým organismům v odkaze Monitorování letu mšic (Aphid Bulletin).*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down