19.09.2006 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Hrubá zemědělská produkce se letos dotkne historického minima

Rozměr zemědělství se i po vstupu do Evropské unie zmenšuje, prohlásil dnes předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský na zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku. Doložil to na číslech hrubé zemědělské produkce (HZP) ve stálých cenách, která se letos podle odhadů svazu propadne na historické minimum, na 66 miliard korun. Vloni dosáhla HZP o 7,6 miliardy korun více. Zvláště rychle klesá podle něj živočišná produkce.

Jirovský připomněl, že ve třicátých letech patřila Česká republika k nejvyspělejším zemím Evropy, v roce 1989 byla HZP 109 miliard korun a v době vzniku ČR, v roce 1993, dosáhla 83 miliard korun.
Rostlinná produkce od vzniku ČR klesne asi o deset procent, živočišná ale o téměř 30 procent, uvedl Jirovský. U živočišné výroby je rychlejší meziroční sestup ve stálých cenách. Loni to bylo meziročně o miliardu, letos proti roku 2005 to bude o téměř pět miliard korun.
Dováženého masa přibývá, upozornil dále Jirovský. V letech 1996 až 2003 jsme podle něj dováželi masa za jednu až tři miliardy korun ročně, předloni to bylo za sedm miliard a loni už za deset miliard korun. Tomu odpovídá i vývoj salda ze zahraničního obchodu s masem. V roce 1996 činilo saldo minus 250 milionů, loni přes minus sedm miliard a za letošní pololetí minus 4,4 miliardy korun. Na konci roku by mohlo být meziročně vyšší o miliardu, dodal předseda svazu.
Zemědělství podle Jirovského udržuje nižší inflaci. Za první pololetí se ceny zemědělských výrobců proti pololetí 2001 snížily o dvanáct procent, přičemž potravinářské vzrostly. Zvýšily se náklady, například nafta letos podražila meziročně o dvě koruny, o sedm za čtyři roky. Náklady zemědělců se letos meziročně zvýší o asi miliardu korun, řekl.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down