Hrubý zisk Lesů ČR loni klesl o sedm procent

Státnímu podniku Lesy České republiky loni podle neauditovaných výsledků klesl hrubý zisk o sedm procent na 5,1 miliardy korun z předloňských rekordních 5,48 miliardy. Letos Lesy ČR počítají s poklesem zisku na 3,9 miliardy korun. Informoval o tom po dnešním zasedání dozorčí rady Lesů ČR mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Ekonomický ředitel Lesů ČR Michal Gaube, který je zároveň pověřen řízením celého podniku, uvedl, že dosažený výsledek v roce 2013 je velmi kvalitní. Dokazuje to, že Lesy ČR jsou podnikem, který umí dobře hospodařit. Navíc podnik v roce 2013 více peněz vyčlenil na opravy a investice, dodal.

V původních plánech pro loňský rok Lesy ČR počítaly s daleko větším poklesem zisku, očekávaly snížení o 40 procent na 3,7 miliardy korun. Propad čekaly kvůli církevním restitucím, stagnaci cen dřeva a odvodu šesti miliard korun z ušetřených zisků do státního rozpočtu. Peníze státu podnik převedl až na konci prosince a v restitucích zatím vydal jen první majetky. Výdaje na marketing a různé celospolečenské akce podnik loni snížil o 30 procent na 55 milionů korun.

Odhad letošního zisku Gaube označil za realistický. Podle něj se jim podaří dosáhnout výsledku lepšího. Nicméně nesmí zapomínat na vlivy, které výši hospodářského výsledku mohou ovlivnit, například odvody části volných financí do státního rozpočtu, proces vydávání majetku v rámci církevních restitucí nebo neočekávané vlivy počasí či kalamity.
S pravidelnými odvody části zisků do státního rozpočtu Lesy ČR počítají i v dalších letech. Letos by to mělo být nejméně 6,5 miliardy korun. Letos podnik vedle mimořádně odvedených šesti miliard odvedl do státního rozpočtu na daních dalších 2,8 miliardy korun.

Nyní Lesy ČR připravují vypsání miliardového tendru na prodej dřeva a lesní práce na léta 2015 až 2019. Podnik nedávno vyzval potenciální zájemce o zaslání připomínek a námětů k chystané smluvní dokumentaci. Lesnické firmy se mohou vyjádřit do konce února. Samotné vypsání tendru Lesy ČR předběžně očekávají v prvním pololetí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down