Hrubý zisk státního podniku Lesy ČR vzrostl o 120 procent

Lesy České republiky loni podle předběžných výsledků zvedly hrubý zisk o 120 procent na 1,12 miliardy korun z předloňských 507 milionů korun. Hlavními důvody růstu byla změna obchodní politiky, úspora nákladů a restrukturalizace firmy. Řekl to generální ředitel Lesů ČR Vladimír Blahuta.

Již v závěru prosince firma oznámila, že čistý zisk čeká na úrovni 800 milionů korun. Nynější výkonnost podniku je podle Blahuty zatím zhruba poloviční, protože nový systém výběrových řízení na práce v lesích loni zasáhl necelých 20 procent lesů podniku. Po dokončení všech změn za dva až tři roky by se roční zisk podniku podle Blahuty mohl pohybovat nad dvěmi miliardami korun. Nový model tendrů vyvolal nevoli řady lesnických firem, podle kterých Lesy ČR porušily zákon, protože tendry nevypsaly podle zákona o veřejných zakázkách. Firmy také tendry označily za neprůhledné.
Tendry se nyní zabývá Evropská komise a znovu také antimonopolní úřad. Rozbouřená situace kolem výběrových řízení stála na začátku loňského roku křeslo generálního ředitele podniku Kamila Vyslyšela. I v případě Blahuty se nyní mluví o jeho odvolání. Hospodářské noviny dnes napsaly, že zhruba za měsíc bude mít podnik zřejmě nového šéfa. Blahuta řekl, že nemá žádnou informaci, že by měl místo v čele podniku opustit. Přiznal, že mu ministr zemědělství sdělil, že o změně na místě generálního ředitele uvažuje, výsledek jeho rozhodnutí ale nezná.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *