Hydrolog: V horku bývá výpar extrémní, voda intenzivně mizí z nádrží a řek

V horkých dnech bývá výpar z krajiny extrémní, voda intenzivně mizí z rybníků, nádrží i koryt řek. Uvedl to hydrolog Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dodal, že vliv veder na toky bude zřejmě znám až za několik týdnů. Sedm stanic dnes v Česku naměřilo teplotu přes 36 stupňů Celsia, středočeský Husinec-Řež zaznamenal 36,9 stupně Celsia. Rekordy padly na třech desítkách míst v zemi.

"Dopad počasí na vodní režim je o něco zpožděný a utlumený. Nicméně víme, z vyhodnocení let 2015 a 2018, kdy byly horké vlny dlouhodobé a také takto teplé, že při horkých dnech je výpar opravdu extrémní," řekl Daňhelka.
V půdě podle něj často moc vody pro efektivní výpar nezbývá, ale intenzivně mizí z rybníků, nádrží a koryt řek. "V těchto horkých dnech může dojít k tomu, že se opravdu vypaří řekněme půl centimetru vody z plochy," podotkl. Data z roku 2015 podle něj ukázala, že jen z nádrží vltavské kaskády se vypařil zhruba metr krychlový vody za vteřinu. "Což při malém průtoku, který tehdy byl, byla dost podstatná část," poznamenal.
Upozornil, že nynější průtoky na tocích nelze srovnávat se stavem v kritických letech. "Letos srážek přece jen nebylo zas až tak málo. Ale plošně se koncentrovaly na Jihočeský a Středočeský kraj. Takže tam je situace relativně dobrá, voda tam zatím nechybí," řekl Daňhelka.
Naopak v částech Moravy, kde pršelo méně, jsou podle hydrologa průtoky většinou do 30 procent červencového normálu. Nejintenzivnější sucho podle webu projektu Intersucho bylo minulý týden v západních Čechách a v těsné blízkosti hranic s Rakouskem na jižní Moravě. Během následujících dní podle webu možná kvůli horku vzroste tak, že výjimečné až extrémní sucho zavládne až na 40 procentech území Česka.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down