I přes nejistotu dobrý rok

Přes veškeré nejistoty, kterým zemědělci od začátku roku čelili a čelí, dopadne pro Agrospol z Knínic u Boskovic na Blanensku letošek nakonec dobře. Podle ředitele Ladislava Menšíka bude celkový hospodářský výsledek kladný, řekl. Dodal však, že i když v březnu hovořil o největší nejistotě od 80. let, od kdy pracuje v zemědělství, tak příští rok bude nejistot ještě více a bude ještě těžší.

"Neznamená to, že bychom házeli flintu do žita, ale nevíme, kolik budou stát energie, kolik budou stát hnojiva, kolik bude stát nafta a jak se budou vyvíjet ceny komodit," řekl Menšík. Ruský vpád na Ukrajinu a válka nabourala už dříve rozkolísanou stabilitu v Evropě a nastolila stav, který se vyznačuje především nejistotou.
"Nakonec ale špatně nedopadneme. Elektriku jsme měli zafixovanou a máme i na příští rok. A pro letošek jsme měli nasmlouvané i hnojivo," řekl Menšík. Příští rok už však bude nepochybně dražší. Poměrně dobře dopadla i sklizeň. "I když jsem čekal, že to bude lepší," řekl Menšík. Počasí letos pěstitelům také nepřálo. Na jaře bylo sucho, v srpnu bylo sucho, naopak v září pršelo tolik, že se podle něj na poli nedalo pracovat. Na jedné straně se tak snížila cukernatost řepy kvůli zářijovým dešťům, na druhou stranu tato voda pomohla dorůst rostlinám, z nichž se dělá seno na krmení, doplnil Menšík.
Tržní plodiny prodává Agrospol postupně po celý rok od sklizně až do května a může strategii částečně přizpůsobit kolísání cen. "Ani bychom nestihli všechno do konce roku vyexpedovat," poznamenal Menšík. Díky tomu, že měl podnik obilí ve skladech i letos na začátku jara, mohl například pšenici prodat za výrazně vyšší cenu, než byla loni na podzim.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down