29.03.2006 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I přes výskyt ptačí chřipky očekávají výrobci vajec o Velikonocích zvýšený prodej

Navzdory sílícím obavám lidí z ptačí chřipky čekají výrobci vajec i letos výrazný nárůst velikonočního prodeje, který například loni v posledních dvou až třech týdnech před tradičním jarním svátkem stoupl proti běžnému období až o několik desítek procent. Podle agenturních informací producenti soudí, že ani první případy ptačí chřipky u nás by poptávku spotřebitelů neměl výrazněji ovlivnit.

Podle některých výrobců už prodej vajec díky Velikonocům roste a obchodníci hlásí, že kvůli vyšší poptávce jdou ceny vajec mírně nahoru.
"Očekávám, že prodej vajec na velikonoční svátky bude tak jako každý rok úplně normální," řekl Václav Lanc, ředitel závodu Drůbežárna Markovice, která patří společnosti Unikom. Tři týdny před Velikonocemi bývá podle něj prodej až o polovinu vyšší a i letos už vzestup poptávky drůbežárna zaznamenává, zhruba od minulého týdne. Ročně produkuje 34 milionů vajec.
Za pravdu dává Lancovi Libor Kytýr ze společnosti Ahold, která v Česku provozuje supermarkety Albert a hypermarkety Hypernova. "Nezaznamenali jsme pokles prodeje vajec nebo drůbežího masa. Cena vajec od dodavatelů mírně vzrostla v souvislosti s nadcházejícími velikonočními svátky," řekl Kytýr. Dodal, že lidé nemusejí mít obavy vajíčka či drůbeží maso nakupovat. "Prodáváme vejce a drůbeží maso od lokálních českých dodavatelů, kteří drůbež chovají v uzavřených chovech a pod stálým veterinárním dohledem," zdůraznil.
Také podle Lance jsou domácí chovy produkující vejce bezpečné, protože jsou uzavřeny v halách a drůbež se nemůže dostat do styku s volně žijícími ptáky, u kterých se ptačí chřipka objevuje.
Podle předsedy dozorčí rady Českomoravské drůbežářské unie Františka Nováka je otázkou, jak se bude první výskyt nákazy v Česku prezentovat. Nebezpečí z vajec ale podle něj nehrozí a nikde se neprokázalo, že by se jimi vir ptačí chřipky přenášel. "Očekáváme, že boom prodeje vajec bude zhruba 14 dní před Velikonocemi," prohlásil s tím, že ptačí chřipka by se neměla výrazněji projevit. Loni se odbyt v tomto období zvednul až o 60 procent, dodal Novák, který je zároveň ředitelem společnosti Lidru.
Celkový dopad ptačí chřipky na poptávku po vejcích je podle něj těžké vyhodnotit. Některé odhady hovoří o poklesu do deseti procent, asi jako u drůbežího masa. Může ale jít také o vliv levných dovozů ze zahraničí, které v některých případech vytlačují domácí producenty z trhu a snižují například cenu kuřat.
Kilogram kuřete lze nyní v českých obchodech koupit i za méně než 30 korun. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby spotřebitelské ceny kuřat v některých případech padají na úroveň obvyklou v roce 1989. "Přitom 30 korun za kilogram rozhodně neodpovídá nákladům na výrobu a zpracování," uvedl Veleba. Odpovídající cena kuřat by podle něj měla být přes 40 Kč.
Výrazného poklesu cen drůbežího masa nyní využívají obchodníci, kteří do boje o zákazníky nasazují právě levná kuřata. Jeden diskontní řetězec podle Veleby nedávno nabízel kuřata k nákupu nad určitou hodnotu za symbolickou jednu korunu. Nabídky levných kuřat jsou lákavé a v těchto dnech se kolem nich často točí rozhovory například cestujících v tramvajích a autobusech, kteří se podle cen kuřat rozhodují, do kterého obchodu v okolí půjdou nakupovat.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down