23.08.2004 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

I Slováky trápí špatné ceny

Slovenští zemědělci jsou na tom podobně jako jejich čeští kolegové. Očekává se nadprůměrná úroda obilí, výkupci nabízejí nízké ceny a tak pěstitelé chtějí s prodejem sklizně vyčkat. Na Slovensku však mohou využít státem organizované finanční půjčky na skladištní listy.

Podle statistického úřadu bude letošní sklizeň obilí u našich sousedů nejlepší za posledních pět let. Odběratelé chtějí platit za tunu potravinářské pšenice 3500 až 3800 slovenských korun, což je přibližně 2750 až 2980 Kč. Objevují se však i nabídky na 4000 slovenských korun, tj. zhruba 3140 korun českých.
Pěstitelé podle informací ve slovenských médiích nechtějí za nízké ceny prodávat a zvažují jiné odbytové možnosti, včetně vývozu. Ale ani ten se podle jejich propočtů nemusí vyplácet, když se zahrnou dopravní náklady. Nevládní organizace zemědělcům radí, aby obilí podrželi na zásobách a neprodávali pod intervenční cenu stanovenou Evropskou unií.
Pro překlenutí období, kdy budou čekat na lepší ceny, mohou využít skladištní listy. Zemědělec po uložení obilí do veřejného skladu dostane zálohu od intervenční agentury, která má na letošní výkup k dispozici 1,5 miliardy slovenských korun, tedy asi 1,2 miliardy Kč.
Předseda Slovenské zemědělské a potravinářské komory Ivan Oravec sice poukázal na to, že pěstitel hradí náklady spojené se skladováním obilí. „Jiné cesty ale asi nebude, protože je to vždycky výhodnější, než podlehnout tlaku a pustit obilí hluboko pod 4000 Sk,“ uvedl v rozhlasovém vysílání. Intervenční agentura poskytuje návratnou finanční půjčku na uložené zboží, minimálně na sto tun potravinářského a krmného obilí včetně kukuřice. Pro potravinářskou pšenici a ječmen vyhlásila cenu 3500 Sk/t, za krmné obilí platí 3000 Sk/t, jen u žita je cena o 300 korun nižší. Vloni byly tyto směnky úročené 8,5 procenty, letos 7,5 procenty. Ministerstvo zemědělství poskytne bonifikaci úroků ve výši čtyř procent, intervenční agentura přispěje na naskladnění nejvýše do 85,70 Sk/t.
Velmi dobrá úroda by se na Slovensku mohla odrazit v ceně mouky, která by měla klesnout, informovala média. Pekaři se ale brání zlevňování chleba a tvrdí, že dosavadní růst vstupů se jim nedařilo promítnout do cen jejich výrobků. Obchodníci se však připravují na to, že budou tlačit na pokles cen chleba a pečiva, pokud bude mouka lacinější. Že by ceny potravin měly jít částečně dolů, připustil i šéf komory.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down