I v noci na pátek může plodiny v Česku poškodit mráz

I v noci na pátek může plodiny v Česku poškodit mráz. Teploty mohou klesnout hlavně na severovýchodě země až na minus tři stupně Celsia. Ohroženy budou především brambory a další zelenina. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mrzlo i v předchozích nocích, kdy ústav také upozorňoval na možné poškození plodin. V noci na středu meteorologové zaznamenali i teploty kolem minus šesti stupňů, a dnes ráno bylo dokonce až minus 7,5 stupně.

"Při déletrvající malé oblačnosti se očekává mráz, který může v polohách pod 600 metrů (nadmořské výšky) poškodit vegetaci, zejména teplomilnější plodiny, brambory a zeleninu," oznámili meteorologové. Výstraha ČHMÚ platí od dnešních 22:00 do pátečních 08:00 pro východní části Královéhradeckého a Pardubického kraje a pro celou oblast Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.
Zeleninu a další nižší rostliny mohou lidé podle meteorologů ochránit před mrazem zakrytím světlou netkanou textilií. V případě stromů je možno použít orosování porostů nebo zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v blízkosti stromů, sdělil ČHMÚ.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down