01.09.2004 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Indickou populaci mají nasytit geneticky modifikované plodiny

Indie hodlá v rámci nové politiky rozšířit v domácím zemědělství geneticky modifikované plodiny (GMO). Klade si za cíl zvýšit zemědělské výnosy a nasytit rostoucí populaci, a zároveň podpořit zahraniční a domácí investice do sektoru biotechnologií, oznámil státní ministr vědy a technologií Kapil Sibal. Schválení nových plodin, vyšlechtěných za pomoci genetiky, by mělo být na světě během osmi až devíti měsíců.

Na polích v Indii se nyní podle Sibala testuje sedm plodin, mezi jinými rýže, brambory a hořčice. Schvalování odrůd podle dosavadní procedury by trvalo řadu let. Protože stát chce dát farmářům semena odolná vůči škůdcům a suchu a s vysokou výživnou hodnotou, hodlá zavést do praxe novou politiku vůči biotechnologiím co nejrychleji, řekl Sibal.
Nová politika bude klást důraz na zvýšení produkce potravinářského obilí k uspokojení rostoucí domácí poptávky, dodal ministr. Indickou produkci obilí sice výrazně zvýšila zelená revoluce ze šedesátých let, která naučila farmáře používat hnojiva, pesticidy, hybridní semena a zavlažování. Tento růst se však již podle ministra vyčerpává. S pomocí nejlepších zemědělských technik je možné zvýšit indickou produkci ještě na dvojnásobek, to však podle ministra stačit nebude a bude nutné zajít dále.
Indie se tak podporou pro rozšiřování geneticky modifikovaných plodin v domácím zemědělství chápe jako další mocnost rozvojového světa po Číně nových produktů biotechnologie.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down