Indie omezila vývoz rýže, očekává se růst globálních cen

Indie zakázala vývoz zlomkové rýže a na export několika druhů rýže uvalila dvacetiprocentní clo. Snaží se tak podpořit zásobování domácího trhu a zmírnit domácí ceny vzhledem k tomu, že podprůměrné monzunové deště negativně ovlivnily pěstování rýže. Předpokládá se, že kroky k omezení exportu povedou k růstu globálních cen této základní potraviny, uvedla agentura Reuters. Indie je největším vývozcem rýže na světě.

"Nastane značný tlak na potravinovou bezpečnost v mnoha zemích," uvedl ekonom Phin Ziebell ze společnosti National Australia Bank. Růst cen rýže by podle analytiků mohl vést ke zdražování také u dalších obilnin. "Pro ceny potravin je to inflační krok," řekl k postupu Indie analytik Ole Houe ze společnosti IKON Commodities. "Mohlo by to vyvolat růst cen pšenice a kukuřice," dodal.
Indie se na globálních dodávkách rýže podílí více než 40 procenty. Mezi její hlavní konkurenty na světovém trhu patří Thajsko, Vietnam a Barma. Podle obchodníků budou zvyšovat ceny také vývozci rýže z těchto zemí. Zdražení pravděpodobně rychle pocítí největší světoví dovozci rýže Čína a Filipíny.
Čína patří mezi největší dovozce indické zlomkové rýže, kterou využívá jako krmivo pro zvířata. Obchodníci předpokládají, že Čína se nyní bude snažit nahrazovat zlomkovou rýži kukuřicí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down