26.05.2006 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Indonésie je v centru pozornosti světových zdravotnických úřadů kvůli H5N1

Indonésie je nyní v centru pozornosti světových zdravotnických úřadů kvůli úmrtí lidí na ptačí chřipku. Hongkongská laboratoř Světové zdravotnické organizace (WHO) prozatím registruje třicet tři obětí. Pravděpodobně k nim přibudou další dva případy, pokud testy světové laboratoře potvrdí virus H5N1 v tělech osmnáctiletého chlapce a desetileté dívky ze Západní Jávy.

Světové zdravotnické úřady sledují v Indonésii hlavně smrt šesti členů jedné rodiny z provincie Severní Sumatra na ptačí chřipku. Případ vzbuzuje obavy z přenosu ptačí chřipky z člověka na člověka, protože kontakt obětí s nakaženou drůbeží zatím nebyl spolehlivě doložen. Na druhou stranu ale byla vyloučena i mutace viru H5N1, která by podle expertů mohla vyvolat smrtící pandemii. Nákaza v Sumatře zřejmě připravila o život i sedmého jejich příbuzného, u něj však nebyly provedeny testy na virus H5N1. Osmý infikovaný člen rodiny ještě zůstává naživu.
Vesnici Kubu Sembelang a její okolí na Sumatře nyní monitorují mezinárodní odborníci. Ti dali do karantény již 54 lidí, kteří byli v blízkém kontaktu s postiženou rodinou. Devětatřiceti z nich byl preventivně nasazen lék Tamiflu, ačkoli se u nich zatím neprojevily žádné příznaky choroby. Speciální tým by měl rovněž zajistit v obci vybití či očkování drůbeže.
Podle údajů WHO se od roku 2003 virem ptačí chřipky nakazilo ve světě 218 lidí, z nichž 124 nemoci podlehlo. Většina obětí byla registrována v asijských zemích.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 138MB (27.6% of 500MB)