18.10.2006 | 04:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Infekční anémie koní může být zavlečena i do ČR

Letos byla infekční anémie koní zjištěna v Irsku a Německu, loni ve Francii. S rostoucím mezinárodním pohybem těchto zvířat se zvyšuje i možnost zavlečení tohoto téměř neléčitelného onemocnění do naší země, sdělil tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Původcem infekční anémie koní je podle Dubna lentivirus, který je příbuzný lidskému HIV. Oba vyvolávají snížení imunity, přičemž mohou postižení koně podlehnout i jinak banálním nemocem. Inkubační doba je jeden až tři týdny, ale může se protáhnout až na tři měsíce. Pokud se kůň jednou nakazí, je nositelem tohoto viru až do konce života a představuje nebezpečí pro další lichokopytníky. Virus přenáší bodavý hmyz, ale i nesterilní injekční jehly, nosojícnové sondy, pokud dojde k poranění sliznice a podobně. Od svých matek se nakazí i hříbata, a to ještě v děloze. Veterinární lékař při podezření odebere krev k vyšetření na přítomnost protilátek nebo na průkaz původce.
Koňskou chudokrevnost nelze účinně léčit, tvrdí Duben. Podezřelého koně z nakažení nebo z nákazy je nutné izolovat od ostatních, vše, co s ním přišlo do styku důkladně vydezinfikovat nebo zničit. Podezření je třeba nahlásit na veterinární správu a řídit se jejími pokyny. Pokud chceme koně převážet mimo kraj nebo se s ním účastnit hromadných akcí, musí mít negativní výsledek sérologického vyšetření, který se zapisuje do průkazu koně, radí mluvčí.
Upozornil, že hlavní příčinou přenosu je kontaminovaná plazma, kontaminované nástroje (injekční jehla), krev sající hmyz (ovád a jiný bodavý hmyz). Mezi další příčiny, které jsou ojedinělé, patří přímý kontakt, hlavně mezi klisnou a hříbětem (oděrky, sekrety) a v místech s vyšší koncentrací oslabených a vnímavých zvířat, například ve veterinární nemocnici. Onemocnění se obvykle projevuje malátností, kolísavou teplotou (až přes 40 °C), puls je vyšší až přes 80/min, možné jsou otoky v oblasti hrudníku a břicha, nejistá chůze a mírné krvácení z nozder.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 6MB (1.2% of 500MB)