Inflace v EU v červnu vzrostla na 0,8 procenta

Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červnu zrychlil na 0,8 procenta z květnových 0,6 procenta. Oznámil to statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci v rámci EU v červnu vykázalo Polsko, za kterým následovala Česká republika. Eurostat rovněž potvrdil svůj dřívější rychlý odhad pro eurozónu, podle kterého se meziroční inflace v zemích používajících euro v červnu zvýšila na 0,3 z květnových 0,1 procenta.

Eurostat upozornil, že úřady během června postupně uvolňovaly opatření proti koronaviru, která podkopávala ekonomickou aktivitu. V Polsku se spotřebitelské ceny v červnu meziročně zvýšily o 3,8 procenta, zatímco v České republice inflace činila 3,4 procenta. Některé členské země, jako je například Řecko, Irsko či Chorvatsko, však zaznamenaly pokles cen.
Inflace v eurozóně zůstává hluboko pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB), která chce mít inflaci těsně pod dvěma procenty. ECB už letos podnikla sérii mimořádných opatření na podporu inflace a hospodářského růstu, na svém zasedání tento týden ale ponechala měnovou politiku včetně úrokových sazeb beze změny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down