Inflace v EU v září klesla na 4,9 procenta, nejvyšší je v Maďarsku

Míra inflace v Evropské unii v září klesla na 4,9 procenta. Ve své zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. Nejvyšší inflaci mělo s hodnotou 12,2 procenta Maďarsko, které je zároveň jedinou unijní zemí, kde byla inflace nad deseti procenty. V České republice inflace dosáhla 8,3 procenta, což byla čtvrtá nejvyšší hodnota v EU.

V zemích eurozóny míra inflace klesla na 4,3 procenta ze srpnové hodnoty 5,2 procenta. Za měsíc září tak jde o stejnou hodnotu, jakou uváděla i předběžná zpráva Eurostatu zveřejněná koncem září. Předběžná zpráva data za celou Evropskou unii neobsahovala.

Inflace v eurozóně

peneíze - eura


V září k celkově inflaci v eurozóně nejvíce přispěly ceny služeb, a to podílem 2,05 procentního bodu. Následovala kategorie potraviny, alkohol a tabák s příspěvkem 1,78 procentního bodu.
Nejnižší míru inflace mělo letos v září Nizozemsko (-0,3 procenta), Dánsko (0,6 procenta) a Belgie (0,7 procenta).
Před rokem, tedy v září 2022, byla v celé Evropské unii míra inflace 10,9 procenta. V Maďarsku tehdy činila 20,7 procenta a v České republice 17,8 procenta. V eurozóně byla před rokem inflace na 9,9 procenta.

Očekávání ECB

Míra inflace i nadále zůstává nad dvouprocentním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB). Ta očekává, že na tuto hodnotu se inflace dostane ke konci roku 2025, což ale mají někteří zástupci centrální banky za příliš pozdě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down