Inflace v eurozóně i v EU v červenci zrychlila

Míra inflace v eurozóně v červenci v meziročním srovnání zrychlila na 2,2 procenta z červnových 1,9 procenta. Ocitla se tak nejvýše od října 2018. Ve své konečné zprávě to oznámil evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. V celé Evropské unii míra inflace stoupla na 2,5 procenta z červnových 2,2 procenta.

V červnu se přitom inflace poprvé po devíti měsících snížila. Loni v červenci inflace v eurozóně činila 0,4 procenta a v celé unii 0,9 procenta. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny v zemích platících eurem klesly o 0,1 procenta a v EU zůstaly beze změny.
Nejvíce v červenci rostly v eurozóně ceny energií, a to o 14,3 procenta. Energie měla také hlavní podíl na zrychlení míry inflace. Ceny potravin, alkoholu a tabáku stouply o 1,6 procenta, z toho ceny čerstvých potravin o 1,9 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží se zvýšily o 0,7 procenta a ve službách o 0,9 procenta.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, v eurozóně činila v červenci, stejně jako v předchozím měsíci, 0,9 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace dosáhla 0,7 procenta.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down