16.10.2014 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inflace v eurozóně klesla v září na 0,3 procenta

Meziroční míra inflace v eurozóně v září klesla na 0,3 procenta, zatímco v srpnu činila 0,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2009. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce září.

Inflace v eurozóně se nyní nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou Evropská centrální banka (ECB) stanovila jako strop cenové stability. V celé Evropské unii meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v září zpomalilo na 0,4 procenta ze srpnových 0,5 procenta.

ECB v posledních měsících ve snaze o podporu hospodářského růstu a odvrácení deflace snížila úrokové sazby na nová rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a ohlásila plán nákupu některých cenných papírů.

Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down