Inflace v eurozóně v únoru vystoupila na rekordních 5,8 procenta

Míra inflace v zemích eurozóny v únoru vystoupila na 5,8 procenta, což je další rekord od zavedení eura před dvaceti lety. Ve svém rychlém odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Stejně jako v předchozích měsících se zvyšovaly hlavně ceny energií a potravin. V lednu inflace činila 5,1 procenta. Rychlý odhad neobsahuje data za celou Evropskou unii.

Míra inflace tak zůstává vysoko nad cílem Evropské centrální banky (ECB), která jej stanovila na dvě procenta.
Ceny energií se v únoru meziročně zvýšily o 31,7 procenta, ceny potravin, alkoholu a tabáku pak vzrostly o 4,1 procenta. Ceny neenergetického průmyslového zboží stouply o tři procenta a ceny služeb o 2,5 procenta.
Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, zrychlila na 2,9 procenta z lednových 2,4 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku ceny vzrostly o 2,7 procenta.
Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje žádné bližší podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní statistický úřad 17. března.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down