Inflace v eurozóně vystoupila na dvě procenta

Míra inflace v eurozóně v květnu vystoupila na dvě procenta, a poprvé od podzimu 2018 se tak dostala nad cíl Evropské centrální banky (ECB). Ve své konečné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad ze začátku měsíce. V dubnu byla inflace na 1,6 procenta. V celé Evropské unii pak míra inflace vystoupila na 2,3 z dubnové hodnoty dvě procenta.

Před rokem, tedy v květnu 2020, byla míra inflace v eurozóně 0,1 procenta a v celé EU 0,6 procenta. Proti dubnu se ceny v eurozóně i v EU letos v květnu shodně zvýšily o 0,3 procenta.
Nejnižší inflaci mělo v květnu Řecko, a to minus 1,2 procenta, což znamená deflaci, a tedy pokles cenové hladiny. Následovala Malta s inflací 0,2 procenta a Portugalsko, kde míra inflace dosáhla 0,5 procenta. Naopak nejvyšší míru inflace letos v květnu mělo Maďarsko (+5,3 procenta), Polsko (+4,6 procenta) a Lucembursko (+4,0 procenta).
Česká republika, podobně jako Polsko a Maďarsko, které spolu se Slovenskem patří do takzvané Visegrádské skupiny (V4), má inflaci nad průměrem unie. V květnu podle Eurostatu činila 2,7 procenta, byť to znamená pokles z dubnové hodnoty 3,1 procenta. Slovensko je součástí eurozóny.
Evropská centrální banka jako cíl cenové stability stanovila míru inflace těsně pod dvěma procenty. ECB už dříve upozornila, že inflace by se do konce roku mohla dostat nad tento cíl. Po přechodném vzestupu cen ECB očekává, že se růst zmírní a v dalších letech se bude pohybovat pod cílovou hodnotou.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down