13.03.2001 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inflaci brzdí i ceny potravin

Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12-ti měsíců činila letos v únoru 4,0 %. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu.

Stejné hodnoty - 4,0 % - dosáhla podle ČSÚ i míra inflace vyjádřená přírůstkem indexu spotřebitelských cen v únoru 2001 proti únoru 2000. Po výrazném zvýšení celkové hladiny spotřebitelských cen v lednu byl meziměsíční přírůstek úhrnného indexu spotřebitelských cen v únoru nulový (v únoru 2000 činil 0,2 %). Důvodem byl oboustranný cenový pohyb v jednotlivých oddílech spotřebního koše. Rostly zejména ceny za rekreaci a kulturu, alkoholických nápojů a tabáku, stravování a ubytování byl kompenzován. Naproti tomu poklesly ceny zejména ceny potravin a nealkoholických nápojů, odívání a obuvi.
Jak ČSÚ uvádí, pokles cen potravin byl důsledkem zejména snížení cen masa o 0,5 % (z toho hovězího masa o 3,6 %), čerstvé zeleniny o 10,9 %, jižního ovoce o 4,3 %. Mírně se snížily ceny chleba, olejů a tuků, cukru a nealkoholických nápojů. Naopak ceny ovoce mírného pásma vzrostly o 4,9 % a mírně se zvýšily ceny vajec, mléka, sýrů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down