Iniciativa chce podporovat produkci

Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, která byla ustavena jako spolek, ve své činnosti plynule navazuje na práci předchozího volného sdružení, takzvaného Konsorcia zemědělských a potravinářských podniků a nevládních organizací, fungujícího od roku 2010. Uvedl to minulý týdne po jednání iniciativy její předseda Zdeněk Jandejsek.

Původním cílem konsorcia byla podle Jandejska snaha aktivně ovlivnit definování evropského i národního rámce společné zemědělské politiky pro období let 2014 až 2020. „Snažili jsme se prosadit některé podmínky, které by zlepšily stav v intenzivní výrobě a zlepšily míru soběstačnosti ČR hlavně ve vepřovém mase, mléku a dalších komoditách,“ řekl Jandejsek. Něco se podle něj podařilo prosadit, jako je například větší podpora živočišné výroby, dojeného skotu a zařazení welfare zvířat do programů podporovaných z evropských fondů. Přesto se řada věcí nepodařila a na ty se iniciativa chce v budoucnu zaměřit. „Chceme prosazovat to, aby byly podporovány hlavně ty podniky, které pracují, ať je to v horách, na vrchovině či v nížinách. To znamená, aby peníze šly na oblasti, kde se produkuje surovina a vyrábí kvalitní potravina,“ přiblížil Jandejsek činnost spolku. Mezi hlavní vytyčené priority a témata patří tak podle něj cílená podpora prvovýrobní zemědělské a potravinářské politiky bez ohledu na oblast hospodaření a vyrovnání podmínek národních podpor staré a nové EU.

Iniciativa zemědělských a potravinářských podniků, ve které na rozdíl od konsorcia nebudou členy nevládní organizace, byla založena dne 19. listopadu 2014 jako spolek a zahrnuje nyní třináct členských subjektů, kterými jsou Agro Jesenice, a.s., Agro-Měřín, a.s, Agro 2000, s.r.o., Agrofert Holding a.s., Inter Lacto Group spol. s r.o., Madeta, a.s., Mikrop Čebín, a.s., Rabbit Trhový Štěpánov, a.s., Rhea Holding, Dešná, Úsovsko a.s., ZD Dolní Újezd, ZD Krásná Hora, a.s. a ZD Pluhův Žďár. Tyto společnosti, jako celek, hospodaří na asi 220 tisících hektarech a zároveň chovají zhruba 20 procent stavů skotu, prasat a drůbeže v České republice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down