Zakázané syntetické aromatické látky ve víně dokáže odhalit nová laboratorní metoda akreditovaná Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI). Umělá aromata se legálně prodávají a do mnohých potravin je možné je přidávat, ale přidávání do vína je proti předpisům. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Od roku 2014 inspektoři SZPI odhalili profesionální degustací řádově desítky vín, která i přes zákaz syntetická aromata obsahovala.
"Aromatické složky do vína přirozeně vstupují z hroznů a další se dotváří během fermentace a procesu zrání. Přidání umělých aromat náleží k nepovoleným postupům při výrobě," sdělil Kopřiva. Mezi nejčastěji tímto způsobem falšované odrůdy patřila Pálava. "U těchto vín degustátoři konstatovali patrné syntetické broskvové aroma," doplnil mluvčí SZPI. Aby byla kontrola vín efektivnější, zavádí SZPI do své praxe metodu, která stanovuje tzv. gama-laktony pro odhalování vína s přídavkem syntetického aroma metodou chirální plynové chromatografie s hmotnostní detekcí. Metodu bude intenzivně využívat brněnská laboratoř, která se na falšovaná vína specializuje.
Problém falšování vína je v Česku dlouhodobý. Produkce z českých a moravských vinic totiž nedokáže pokrýt spotřebu a značná část vína se dováží. V dovozu je i část falšovaného vína. Kvůli tomu se i letos novelizoval takzvaný vinařský zákon, který výrazně zpřísnil prodej sudového stáčeného vína.*