07.08.2013 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspekce kontroluje v létě častěji

Až třikrát častěji kontrolují v letních měsících inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) stánkový prodej. Existuje totiž riziko, že prodejci budou uvádět do oběhu potraviny neodpovídající zákonu o potravinách, tedy například znovu zmražené nanuky a zmrzliny či ovoce napadené hnilobou. Množství potravin prodaných ve stáncích v létě výrazně roste. Pochybení najdou inspektoři průměrně u čtvrtiny kontrol, řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Letos jsou čísla nevyhovujících zjištění u stánkového prodeje zatím o něco nižší, ale jsme teprve v polovině sezony, takže je pravděpodobné, že se opět dostaneme na podobné statistiky jako v minulosti," uvedl Kopřiva.
Klíčové pro udržení kvality a zdravotní nezávadnosti potravin je v létě nepřerušení takzvaného chladového řetězce. To znamená, že potravina nesmí být od výroby až k zákazníkovi vystavena vyšším teplotám, než vyžaduje předpis a instrukce výrobce. "Například u mražených krémů, které byly vystaveny vyšší než povolené teplotě a částečně tak roztály, hrozí riziko mikrobiologické kontaminace. A to i v případě, že byla potravina znovu zmražena. Zboží už pak nemusí být zdraví bezpečné," vysvětlil Kopřiva.
Při kontrole v minulých dnech našli inspektoři v jedné z brněnských prodejen dva chladicí boxy, z nichž jeden neměl jedny z dveří. Potraviny v něm měly až 16 stupňů, přestože vyžadovaly nula až čtyři stupně. U dalšího boxu byla po výpadku agregátů teplota o několik stupňů vyšší než vyžadovaných deset stupňů. "Všechny potraviny jsme zakázali uvádět do oběhu, u prvního boxu šlo o zboží za více než 15.000 korun," řekl Kopřiva. Podle něj jsou chladicí zařízení v létě vystavena větší námaze, což může vést k větší poruchovosti. Porucha se následně například u mražených krémů pozná snadno. "Objeví se na ní typické krystalky," doplnil.
U stánkového prodeje ovoce a zeleniny je zase zvýšené riziko prašnosti či přímé vystavení potravin slunci. To sice není zakázáno, nicméně v takovém případě zboží rychle hnije, řekl Kopřiva.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down