27.02.2018 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspekce našla 31,5 tuny medu zakázaných šarží s etiketou Včelpa

Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla ve skladu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku 31,5 tuny medu. Byly na něm etikety výrobce Včelpo a jednalo se o čtyři šarže, u nichž rozbor Státní veterinární správy v roce 2015 zjistil rezidua antibiotik. Výrobce kvůli tomu nesměl med prodávat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Nejednalo se o oficiální sklad Včelpa a Státní veterinární správa nyní bude došetřovat, odkud med pochází. Med s rezidui antibiotik je nevhodný k lidské spotřebě, inspektoři proto sklad zapečetili. "Provozovatel nezajistil zpřístupnění objektu ke kontrole. Z důvodu závažného podezření, že se v prostorách nachází nebezpečné potraviny, jejichž uvedení na trh může mít dopad na zdraví spotřebitele, zjednali si inspektoři do těchto prostor přístup v souladu se zákonem," uvedl Kopřiva. Med zde byl uskladněný v baleních po 900 gramech.

Vedení svazu včelařů již v listopadu 2015 rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy Včelpo, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Následně Včelpo začalo medy znovu prodávat, dokud mu to veterináři opět nezakázali. Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty. Veterináři zakázali Včelpu prodej medu opakovaně až na výjimky znovu minulý týden. Prodávat může jen ten med, u kterého doloží původ. Loni rozhodl Český svaz včelařů, kterému firma patřila, o prodeji společnosti za zhruba deset milionů korun svému členovi, podnikateli Petru Vydrovi.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down