Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) dala v roce 2010 stáhnout z trhu přes milion litrů vína z Templářských sklepů Čejkovice oprávněně. Rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který revidoval své předchozí rozhodnutí a žaloby na inspekci zamítl, potvrdil středečním rozhodnutím i Nejvyšší správní soud. Kasační stížnost výrobce vína totiž zamítl, rozhodnutí zveřejnil na úřední desce.
Předloni v březnu sice dal krajský soud za pravdu výrobci vína, inspekce však uspěla s kasační stížností, který soudu kauzu vrátil. Inspekce v listopadu 2010 nařídila stáhnout lahve s vínem, které bylo klamavě označené jako odrůdové a odrůdové jakostní původem z České republiky. Podle rozhodnutí krajského soudu inspekce prokázala, že výrobce v roce 2010 zpracoval 1250 tun hroznů neznámého původu a vyrobil z nich asi 1,1 milionu litrů. Firma nedokázala původ vína doložit a neměla ani řádně zpracované evidenční knihy.
Inspekce podle soudu jednala správně nejen v případě, kdy nařídila stáhnout víno z trhu a zakázala uvádět do oběhu víno ve skladech. Správně postupovala i v případě, kdy firmě nařídila zaslat úplné a pravdivé informace, které se týkaly prohlášení o produkci vinařského roku 2009/2010. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu inspekce podle jejího mluvčího Pavla Kopřivy vítá.
V souvislosti s tímto případem také letos na jaře Krajský soud v Brně potrestal dodavatele Templářských sklepů Jana Bartoně, který vozil do vinařství maďarské a slovenské hrozny. Podle Bartoně to firma věděla. Ta však od Bartoně nadále vymáhá 109 milionů korun jako odškodné za víno, které musela z tržní sítě stáhnout.