Inspekce udělila loni v obchodech a restauracích méně pokut

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) udělila loni pravomocně pokuty ve výši 111 milionů korun, což je méně než loni a předloni, kdy pokuty dosáhly rekordní výše 140 milionů korun. Nelze však podle ředitele říci, že se stav v maloobchodě, restauracích a výrobě zlepšuje. Vždy se objeví nějaká překvapivá evropská či tuzemská kauza, naposledy například fipronil ve vejcích, řekl ústřední ředitel Martin Klanica.

Inspekce loni udělala 45 500 kontrol, z toho 27 100 v maloobchodní síti, 11 500 v restauracích, 9700 ve výrobě potravin a 2100 ve velkoobchodě, zbytek připadá na ostatní kontroly. Poměr odpovídá počtu registrovaných subjektů, řekl Klanica. Poznamenal, že je to vzhledem k počtu zaměstnanců maximum, co jsou schopni zkontrolovat.
Stejně jako v minulých letech se ukazuje, že největší problém je s potravinami vyrobenými mimo Evropskou unii, naopak nejmenší problémy mají čeští výrobci, které Klanica označil za velmi dobré. Při kontrole nevyhoví každá desátá česká potravina, což však podle Klanici neznamená, že deset procent všech českých potravin nevyhovuje. Kontroly se plánují podle míry rizika, řekl Klanica. Bezproblémové potraviny se obejdou prakticky bez kontrol, zatímco problémové se kontrolují častěji.
Za nejproblematičtější kontrolovaný segment považuje inspekce restaurace a také bary, hospody a podobná zařízení. Každá čtvrtá kontrola skončila nějakým nevyhovujícím zjištěním. Často jde podle Klanici o elementární dodržování hygieny, 60 provozů museli uzavřít kvůli fatálnímu porušení předpisů. Mnozí podnikatelé vůbec nemají povědomí o hygieně.
S označováním souvisí i jedna z iniciativ SZPI. Ráda by prosadila přes ministerstvo na evropské úrovni povinnost výrobců označovat všechny své výrobky. Spotřebiteli je podle Klanici k ničemu informace, že se například potravina vyrobila v EU pro libovolný maloobchodní řetězec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down