Inspekce vloni udělila meziročně méně pokut

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni udělila pravomocně pokuty za 127,4 milionu korun, což je o 14 milionů méně než o rok dříve. Je to však stále výrazně více než v předchozích letech, kdy pokuty nepřekračovaly 100 milionů korun. Počet kontrol meziročně vzrostl o čtyři procenta na 45 159 vstupů do maloobchodů, provozů společného stravování, celních skladů a prověrek internetových obchodů, sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Přes trvající tlak se podle Kopřivy nelepší situace v restauracích, hospodách či barech a řada podnikatelů je provozuje v nepřijatelných hygienických podmínkách. Stejně tak se stav nezlepšil v maloobchodě, kde se stále objevují nejakostní či falšované potraviny. Nejčastější jsou kontroly právě v maloobchodě, do něhož spadají všechny řetězce, bylo jich víc než 26 000. Celkem loni inspekce našla víc než 4200 nevyhovujících vzorků potravin. Některé byly nejakostní, další falšované anebo nebezpečné. Největší problémy jsou s potravinami z takzvaných třetích zemí, nevyhověla třetina vzorků. Z Evropské unie nevyhověla čtvrtina a u tuzemských potravin to bylo 17 procent vzorků. Mezi nejproblematičtější potraviny patří čokolády a cukrovinky, nevyhovělo 63 procent.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down