03.02.2015 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspekce zadržela zásilku z Vietnamu

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) společně s celníky zadržela zásilku 3,6 tuny potravin z Vietnamu. Na sebe naskládané kanystry s nakládanými cibulkami byly deformované. Inspekce našla i přítomnost hmyzu.

SZPI informovala, že kontejner měl původně obsahovat 900 kilogramů nakládaných cibulek, výsledný objem ale činil 3,6 tuny a byly v něm i další celně nedeklarované potraviny. Kontrola se uskutečnila v celním prostoru Rudná u Prahy.
Na sebe naskládané kanystry s cibulkami se v kontejneru vlastní vahou zdeformovaly a ve vyteklém obsahu inspekce zjistila larvy, kukly a částečně i plíseň.
"Vzhledem k poškození obalů nebylo možné vyloučit kontaminaci obsahu kanystrů, a proto SZPI nevpustila celou zásilku nakládaných cibulek do volného oběhu," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Nevyhovující potravina, která mohla směřovat například do provozoven společného stravování, se tak podle něj nedostala ke spotřebitelům.
V celním prohlášení bylo dále deklarováno zboží s nulovou sazbou cla. Šlo o 6,360 tuny fazolí a stejné množství arašídů. Tyto komodity v zásilce vůbec nebyly, namísto nich v ní bylo přes 16 tun rýže. "Dovozce samozřejmě tvrdí, že se tak stalo omylem při nakládce. Středočeští celníci stanovili výši úniku, který by vznikl propuštěním zboží do volného oběhu. Celní dluh celkem včetně DPH činí 17 804 korun," uvedla mluvčí Celního úřadu pro Středočeský kraj Yvona Matějková.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down