Inspekce zakázala prodej směsi yerba maté kvůli karcinogennímu pesticidu

Sušenou směs k přípravě nápoje yerba maté, která obsahovala čtyřikrát víc karcinogenního pesticidu, než je podle zákona možné, našli při pravidelné kontrole inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Potravinu pocházející ze Sýrie inspektoři zakázali uvádět na trh. SZPI o tom informovala v tiskové zprávě.

"Širokospektrální analýza v akreditované laboratoři potvrdila v hodnoceném vzorku potraviny přítomnost pesticidu antrachinon v množství 0,081 miligramu na kilogram. Příslušný právní předpis stanovuje maximální tolerovatelné množství pro uvedený pesticid na 0,02 mikrogramu na kilogram," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Antrachinon je pesticid používaný k ochraně před škůdci. Evropská komise klasifikuje antrachinon jako karcinogenní látku. Směs nesla název Yerba Mate Kharta Khadra s označením šarže MAF:09-2021/EXP:08-2024 a dobou trvanlivosti do srpna 2024. Dodavatelem potraviny byla společnost Orienta Foods GMBH z Německa, inspektoři ji našli v provozovně společnosti Z&S Care Belina v Turgeněvově ulici v Brně. SZPI s prodejcem zahájí správní řízení o uložení pokuty. Spotřebitelům, kteří tuto šarži potraviny mají doma, doporučují inspektoři, aby ji nekonzumovali.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down