Inspekce zjistila čtyři instantní polévky bez informace o ionizujícím záření

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila čtyři vietnamské instantní polévky, které neměly na obalu uvedenou informaci o použití ionizujícího záření. Dva vzorky odebrali v Břeclavi a dva v Praze. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Inspekce zahájila správní řízení o uložení pokuty.

Kopřiva uvedl, že ošetření potravin a surovin ionizujícím zářením je podle odborných autorit v zájmu ochrany veřejného zdraví, protože může zamezit vzniku nežádoucích kontaminací u sušených bylin a koření. "V některých členských státech EU je ale ozařování potravin stále otevřeným tématem a někteří spotřebitelé mají z této technologie obavy. Proto vznikl požadavek na označování ozáření potravin a surovin včetně ozářených složek, aby se spotřebitelé mohli rozhodnout dle svých preferencí," uvedl Kopřiva. Inspektoři odebrali 37 vzorků a u čtyř odhalili, že na obalu chybí informace o ozáření, přestože laboratorní analýza použití záření prokázala. Místem odběru vzorků byly velkoobchody. Dva vzorky vietnamské instantní nudlové polévky inspektoři odebrali v Břeclavi, dva v Praze. Polévky měly vepřovou příchuť nebo příchuť mořských plodů. *

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down