04.03.2004 | 03:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspektoři SZPI budou mít mobilní kanceláře

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) před vstupem do Evropské unie zrychluje a zefektivňuje své vnitrostátní kontroly. Inspektoři postupně dostávají mobilní kancelář, výpočetní techniku a mobilní telefon pro přenos dat. Kdekoli na území ČR se tak mohou spojit s centrálním serverem, vyplňovat protokoly či zapisovat údaje o odebraných vzorcích. Informoval o tom ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta.

Náklady na tento informační systém pro kontrolu potravin činí zhruba sedm milionů korun a peníze pocházejí z rozpočtu SZPI. Inspekce rovněž zredukovala počet laboratoří ze sedmi na dvě, v Praze a Brně, a vybavila je špičkovou technikou. "Laboratoře již neprovádějí žádné rozbory jiným subjektům, vše slouží pouze pro kontrolní činnost," zdůraznil Šebesta. Organizace má nyní sedm regionálních inspektorátů a každý obhospodařuje vždy dva kraje. Takzvaní okresní inspektoři pak vyjíždějí na kontroly přímo z domova, což výrazně posiluje účinnost a šetří náklady. Informační systém SZPI nebude podle Šebesty osamocený. V dubnu 2003 byly zahájeny práce na projektu Posílení politiky bezpečnosti potravin, na který přešlo v rámci programu Phare v přepočtu 75 milionů korun. Vznikne společný Informační systém dozorových orgánů nad bezpečností potravin a krmiv, kam budou patřit i údaje hygieniků, zdravotníků, celníků či veterinářů. Systém má začít zkušební provoz letos v červnu. Projekt s podporou EU zahrnuje i vzdělávání zaměstnanců SZPI a zavedení ISO.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down