09.09.2004 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Inspektoři z EU v říjnu zkontrolují potravinářské závody

Inspektoři z Evropské unie prověří ve dnech 18. až 22. října domácí potravinářské provozy, které zpracovávají červené maso, zvěřinu a mléko. Dvoučlenná mise navštíví střední Čechy, Plzeňsko a Prahu. Mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben ovšem nevylučuje, že navštíví provozy i v jiných místech, neboť inspektoři se rozhodnou až po příjezdu.

Pokud by kontroly nedopadly dobře, mohla by Evropská komise v krajním případě přijmout vůči Česku ochranná opatření a omezit přístup tuzemských potravin na evropský trh, upozornil Duben. Většina zpracovatelů živočišných produktů, kteří mohou dodávat do EU, vyhověla při kontrolách veterinářů předepsaným hygienickým a technologickým standardům. Státní veterinární správa do poloviny roku prověřila všechny tyto závody, což představovalo přes dva tisíce kontrol na zhruba tisíci pracovištích, dodal.
Na společný trh Evropské unie může od května dodávat asi čtvrtina tuzemských provozů na zpracování živočišných produktů. Jimi jsou ty, které splnily standardy požadované pro zpracovatele s velkou kapacitou. Zbytek může působit na místním trhu v rámci České republiky. Pokud provozy nesplní požadavky veterinářů, jsou uzavřeny. Od poloviny loňského roku do konce letošního března jich veterináři uzavřeli z těchto důvodů necelých šest stovek z celkových více než čtyř tisíc provozů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down