Inteligentní robotický systém předpoví sklizeň rajčat i odhalí škůdce

Vědci z Ústavu informatiky a umělé inteligence Fakulty aplikované informatiky zlínské univerzity vyvíjejí ve spolupráci se zlínským holdingem NWT inteligentní robotický systém, který bude ve sklenících s rajčaty analyzovat jednotlivé rostliny. Bude schopen vyhodnotit produkci, předpovědět objem i kvalitu sklizně i včas odhalit potenciální škůdce. Hotová je konstrukce, na kterou se nyní budou instalovat kamerové systémy.

Zhruba do roku a půl by systém měl být nasazen ve skleníku, poté bude testován, do dvou a půl let by mělo přijít komerční využití, řekl dnes novinářům vedoucí projektu a ředitel Ústavu informatiky a umělé inteligence Roman Jašek. Systém poté bude nabízen na mezinárodním trhu. Systém se testuje na Farmě Bezdínek na Karvinsku, která obhospodařuje největší produkční skleníky v zemi. Rajčata tam pěstují na asi deseti hektarech.
Systém bude fungovat tak, že mezi jednotlivými řádky ve velkokapacitních sklenících bude po kolejích jezdit robot a bude analyzovat každou rostlinu a plody rajčat, jejich velikost i barvu. "Stroj ulehčí práci farmářům, rozpozná rostlinu, dokáže identifikovat, že není ve správném stavu a upozorní na anomálii. Ve sklenících je nebezpečí zavlečení škůdců, kteří mohou napáchat velké škody. Na základě dat jsme schopni zjistit, kde je ložisko nákazy škůdců," uvedl ředitel divize Efektivní ICT společnosti NWT Vít Štěpánek. Farmy jsou podle něj tlačeny k tomu, aby dokázaly přesně říci, jaká je jejich předpokládaná sklizeň a v jaké kvalitě. Systém dokáže pomocí algoritmu identifikovat zralost a množství rajčat, které budou zhruba do 14 dnů k dispozici ke sklizni.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down