Internetový registr smluv může snížit výkonnost Budvaru

Ředitel pivovaru Budějovický Budvar Petr Dvořák je přesvědčen o tom, že internetový registr smluv může snížit výkonnost podniku. Vidí v něm právní nejistotu pro Budvar i pro jeho obchodní partnery. Řekl to v reakci na novelu zákona, kterou předložila skupina poslanců. Podle ní některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu a národní podnik Budějovický Budvar možná dostanou částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru.

Dvořák vidí problém v tom, že kvůli registru by se každá smlouva zveřejňovala na internetu. Podle Dvořáka to Budvar extrémně znevýhodní a může snížit výkonnost podniku. A Budvar je firma, která nebere státní dotace a za poslední tři roky dala do státního rozpočtu 2,5 miliardy korun. I tahle výkonnost je v ohrožení.

V internetovém registru smluv vidí Dvořák znerovnoprávnění subjektů v konkurenčním prostředí. Argumentuje, že každá firma svému majiteli na požádání ukáže smlouvy a výsledky hospodaření, a to Budvar dělá.

Internetový registr smluv kritizuje i vedení strakonického pivovaru Dudák, jejž vlastní město. Předseda představenstva Rudolf Oberfalcer řekl, že především by to znevýhodnilo pivovar v obchodním styku před konkurenčními pivovary. Konkurence by podle něj veškeré obchodní vztahy jejich pivovaru dostala v podstatě na stříbrném podnose. Bylo by jen otázkou času, kdy by tyto citlivé informace využila v boji o trh nepřátelským převzetím jejich zákazníků, podotkl Oberfalcer.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down