Investice do vodohospodářského majetku

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) loni za správu a opravy vodohospodářského majetku zaplatil zhruba 470 milionů korun, meziročně o 183 milionů korun méně. LČR spravují více než 38 000 kilometrů vodních toků. V investicích do oprav nádrží, revitalizací potoků a staveb protipovodňových opatření chce podnik pokračovat i letos. Informovala o tom mluvčí LČR Eva Jouklová.

Podnik uvedl, že loni především odstraňoval povodňové škody z předchozích let a budoval protipovodňová opatření. "Například v Novém Jičíně a Žilině jsme postavili ochranné hráze u řeky Jičínky, na Svitavsku došlo k revitalizaci Borušovského potoka, v jižních Čechách jsme dořešili povodňové škody na Dobrovodském a Krásetínském potoce," uvedl vedoucí odboru vodního hospodářství LČR Tomáš Hofmeister.
LČR také budují retenční nádrže, například loni byla dokončená nádrž Pustý potok v Raspenavě na Liberecku, podnik také revitalizuje nevhodně upravené toky či pečuje o břehové porosty. Letos LČR plánují například výstavbu další etapy protipovodňového opatření na říčce Hodonínce v Olešnici na Moravě, která by mohla stát zhruba 13 milionů korun, či stavební úpravy Nedašovky v Brumově a Návojné na Luhačovicku  zhruba za 15 milionů korun.
Lesy České republiky v roce 2012 do úprav malých vodních toků investovaly 750 milionů korun, předloni to bylo 653 milionů. Snížení investic způsobilo loňské ukončení dotačního programu Prevence před povodněmi II. etapa a také změna občanského zákoníku. "Stavby je možné realizovat pouze na pozemcích, na nichž mají LČR právo hospodařit, tedy před realizací stavby musí LČR všechny pozemky dotčené stavbou vykoupit, což je pro liniové stavby na vodních tocích dost komplikované a časově náročné," uvedla mluvčí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down