26.01.2005 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Irák dovezl sto šedesát tisíc tun pšenice z USA

Na potenciálně lukrativní trh Iráku prodaly Spojené státy 165 tisíc tun ozimé pšenice. Jde o první nákup pšenice ze Spojených států po vzniku obnovené Irácké obilní rady, připomněla Dawn Forsythová Forsythová z Asociace amerických pěstitelů pšenice. Dominantní pozici měla v několika posledních letech na iráckém trhu Austrálie.

Vojenská invaze do Iráku vedená Američany posílila ve Spojených státech naděje, že USA obnoví vývoz pšenice do země. USA byly dominantním dodavatelem pšenice do Iráku do konce devadesátých let, kdy tehdejší irácký vůdce Saddám Husajn veškerý nákup amerických potravin zastavil.
Irák v posledních měsících opakoval, že nakoupí více pšenice. Na začátku loňského října ale rozhodl, že australské pšenice nakoupí milion tun. Spojené státy podle ministerstva od června, kdy začíná obchodní rok, dodaly do Iráku 159 tun pšenice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down