27.01.2001 | 11:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Itálie chce od Bruselu finanční pomoc pro chovatele hovězího

Itálie chce od Evropské unie, aby přijala nouzová opatření na pomoc chovatelům hovězího dobytka, kteří jsou postiženi krizí spojenou s výskytem takzvané nemoci šílených krav (BSE).

Poté, co se 24. ledna v Itálii vyskytl již druhý případ této nemoci, slíbil italský ministr zemědělství Alfonso Pecoraro Scanio zemědělcům, že vláda premiéra Giuliana Amata se zasadí o to, aby Brusel nahradil italským chovatelům škody, které v souvislosti s BSE v minulých měsících utrpěli. "V roce 1996, když se (ve Velké Británii) objevily případy nemoci šílených krav, podpořila Evropská unie britské chovatele hovězího. I Italové mají právo na aktivní pomoc," řekl podle agentury APA ministr.
Tisíce zemědělců demonstrující ve čtvrtek v Římě před sídlem vlády žádaly o daňové úlevy, které by jim pomohly překlenout ztráty za minulé měsíce. "Bez pomoci vlády se celé odvětví zhroutí," prohlásil mluvčí největší italské zemědělské odborové centrály Coldiretti. Odboráři chtějí, aby vláda na odškodnění chovatelů dobytka ihned vyčlenila 150 miliard lir (asi 2,6 miliardy korun) a připravila plán sanace tohoto zemědělského odvětví. Obavy veřejnosti z konzumace hovězího každým dnem rostou.
Ministr zdravotnictví Umberto Veronesi prohlásil, že kvůli eliminaci nebezpečí výskytu dalších případů choroby je nutné provést na 50.000 testů na BSE. "Je nutné otevřeně přiznat, že dva případy BSE z 9000 testů vyvolávají znepokojení, přestože je situace v Itálii lepší než v dalších zemích," podotkl. Například ve Švýcarsku bylo pozitivních 366 z 19.000 testů. Podle Coldirettiho se výskyt BSE projeví negativně i na zaměstnanosti. Krize spojená s případy BSE způsobuje italskému zemědělství škodu čtyři miliardy lir (asi 70 miliónů korun) denně a hrozí, že do konce roku tato částka vzroste na 1500 miliard lir za den.
APA dodala, že před propuknutím krize se v Itálii poráželo zhruba 90.000 kusů hovězího o celkové váze 25.000 tun týdně. Kvůli obavám z nemoci ale v mnoha městech klesla spotřeba hovězího až o 30 procent. Propadu příjmů se bojí i dopravci specializovaní na převoz hovězího dobytka. Zástupci sdružení dopravců Cuna proto již vyzvali vládu, aby pro dopravce, jimž už poklesl obrat o 40 procent, vyhlásila stav nouze.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down