22.05.2018 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ivančice obnovují tradici pěstování vlastního chřestu

Zhruba po půl století obnovily Ivančice pěstování chřestu. První sazenice se tento týden objevují na poli města, které má zhruba tři čtvrtě hektaru. První sklizeň se očekává v roce 2020, kdy by také mohli návštěvníci tradičních chřestových slavností jíst po mnoha letech místní zeleninu, uvedla ředitelka ivančického infocentra Magdalena Černá. Chřest kdysi jako vybraná lahůdka a chuťově vynikající zelenina mířil na císařský stůl do Vídně, ale například i do Říma. Oblíbený byl především za hranicemi. "Snah o obnovu bylo několik. Nyní zasadíme během tohoto týdne zhruba 16 000 sazenic," doplnila Černá.

Chřest je trvalka, na stanovišti vydrží a úrodu dává zhruba 20 let. Náklady na pěstování město odhaduje ročně na několik set tisíc korun, část se bude pěstovat i starou metodou pod hliněnými nádobami. "Rostlina je náročná na pěstování, je nutné neustále obcházet pole a hlídat, kde chřest roste a řezat ho," přiblížila Černá.
V České republice se chřest pěstoval před druhou světovou válkou poměrně hojně, vyhovují mu lehčí písčité půdy. Komunistický režim z chřestu udělal buržoazní potravinu a nechal jej z polí zmizet. Údajně proto, že jej nedokázal rychle dostat k zákazníkovi a zelenina tak podléhala zkáze. Na Ivančicku skončilo pěstování chřestu na přelomu 60. a 70. let. Na slavnosti se dlouho vozil ze Slovenska, v posledních letech už jej dodávala společnost Český chřest, která obnovila pěstování na Mělnicku a je jedinou českou firmou, která se mu věnuje ve velkém. Pěstuje bílý a zelený chřest a od letoška také speciální odrůdu fialového.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down