04.12.2006 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jablek bude dostatek

Letošní sklizeň jablek si ovocnáři pochvalují. Podle předsedy Ovocnářské unie ČR Jaroslava Mušky byla určitě nad průměrem posledních pěti let. Český spotřebitel si tak může být jistý, že na trhu bude dostatek tuzemského ovoce.

Velkopěstitelé letos sklidili 145 až 150 tisíc tun jablek. Z toho je uskladněno 45 až 50 tisíc tun. „Čísla nejsou zatím úplně přesná, protože někde ještě sklizeň není zcela dokončena,“ vysvětlil Jaroslav Muška. Jablek bude podle něj letos dostatek.
Například jeden z předních pěstitelů této plodiny - Zemědělské družstvo Dolany na Náchodsku - zvýšilo sklizeň o 31 procento na rekordních asi 7750 tun jablek. Jeho hlavními odrůdami jsou přitom Idared, Golden Delicious, Šampion a Rubín.
Vedoucí ovocnářského závodu ZD Dolany Jiří Fišer uvedl, že právě ve východních Čechách byla letos zaznamenána bohatá úroda. V ostatních částech země to podle něj bylo už horší. Dolanští však měli štěstí. Jejich výsadby nepostihly letos kroupy ani strupovitost, takže do kategorie kvalitních konzumních jablek se zařadilo 75 procent sklizených plodů.
Muška poznamenal, že přestože byl slušný objem sklizně, někde se ovocnáři přece jen potýkali s kvalitou jablek. „Vydatné srpnové deště poskytly totiž dobré podmínky pro vznik strupovitosti,“ konstatoval. Proto velká část sklizně směřuje na průmyslové zpracování.
Strupovitost ve značné míře postihla i jablka ze zahrádek. V důsledku toho letos sebezásobení nehraje tak velkou roli na trhu jako jindy. „Když byla všude velká kvalitní úroda, tak se jablka z intenzivních sadů začala prodávat až o vánocích. Teď se prodávají soustavně,“ prohlásil.
Také Fišer hodnotí dosavadní odbyt jablek jako velmi slušný. „V říjnu jsme prodali kolem 600 tun, což bylo meziročně asi třikrát více,“ řekl. Část přitom dodali do Itálie a Švýcarska na výrobu dětské výživy. Spokojeni jsou zatím i s farmářskou cenou. Proti loňsku vzrostla asi o korunu na sedm až osm korun za kilogram.
Podle Mušky česká jablka v poslední době více přitahují také pozornost zákazníků v obchodech. I když obchodní řetězce často dávají přednost dováženým produktům. Jen za devět měsíců letošního roku bylo do ČR dovezeno téměř tři tisíce tun, a to především z Polska, Slovenska a Itálie.
Muška upozorňuje, že některé obchody prodávají jablka z Polska za čtyři až šest korun, což je značně pod výrobními náklady. Náklady ovocnářů pokrývá teprve farmářská cena osm korun za kilogram. Česká jablka se na tuzemském trhu prodávají podle kategorie asi za osm až 20 korun.
Za nešvar Muška považuje, pokud se v obchodech už v září prodávají jablka, jejichž konzumní zralost nastává teprve v březnu a dubnu. „Zákazníkům pak nechutnají. A to je samozřejmě špatně,“ dodal předseda Ovocnářské unie ČR.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down