Jablek je málo, v létě by již mohly být sklady prázdné

Loňská neúroda jablek v hlavních pěstitelských zemích v Evropě by se mohla v létě projevit velkým nedostatkem tohoto ovoce v obchodech. K začátku února bylo v Evropě ve skladech jen 2,4 milionu tun jablek, což bylo meziročně o 1,1 milionu tun méně. Byla to nejnižší zásoba v Evropě za posledních deset let. Česko je na jablkách z ciziny závislé, dovoz zajišťuje přes polovinu české spotřeby. Nízké zásoby se odrazily v meziročním zdražení jablek v obchodech o pětinu. Uvedl to předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Ve skladech českých ovocnářů bylo k začátku března 19 900 tun jablek, což bylo proti pětiletému průměru o čtyři procenta méně. Pokud by se český trh měl spolehnout jen na tato jablka, byla by teoreticky vyprodána za necelé dva měsíce. Většinu jablek v obchodech však tvoří jablka z dovozu. Ovocnáři odhadují, že do konce června by se do České republiky mohlo dovézt až 25 000 tun jablek. „Vzhledem k nízké zásobě v Evropě je otázka, zda jablka v obchodech budou až do nové sklizně,“ řekl Ludvík. Současná poptávka po jablkách je v ČR podle něj nižší než v minulých letech, a to kvůli vyšším cenám. V polovině letošního února se kilogram jablek v obchodech podle Českého statistického úřadu v průměru prodával za 36,40 koruny, zatímco ve stejném období loni cena byla 30,27 Kč/kg. Zdražení tak činilo 20 procent. Nižší ceny jablek se dají čekat až s novou sklizní. Jablka jsou v ČR ovocem s nejvyšší spotřebou na úrovni 24 kilogramů na osobu.
Současné vysoké ceny jablek odpovídají situaci na evropském trhu, kde ceny určují hlavní pěstitelské země jako Polsko a Itálie. Právě úroda v Polsku, které je největším pěstitelem jablek v Evropě, byla zásadně postižena loňskými jarními mrazy. Zásoba jablek v Polsku v únoru činila pouhých 660 000 tun, zatímco loni byla 1,03 milionu tun. Obdobně v Itálii zásoba klesla na 680 000 tun z loňských 1,14 milionu tun. Čeští ovocnáři měli loni jednu z nejnižších sklizní v novodobé historii. Sklizeň jablek loni meziročně klesla o 19 procent na 101.844 tun, proti průměru posledních tří let šlo o propad o 26 procent.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *