30.08.2004 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jablek se urodí mírně víc

Tuzemská sklizeň ovoce v intenzivních sadech by podle zpřesněných odhadů ke konci července měla dosáhnout 192 tisíc tun, což je meziročně o pět procent více. Informoval o tom tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. O tři procenta vyšší než loni se očekává úroda jablek, která překročí 157 tisíc tun.

Rekordní by měla být sklizeň švestek, která s výší 4731 představuje meziroční nárůst o 31 procent. Letošní rok je příznivější také v produkci broskví a hrušek. Kvalita ovoce je však podle Ludvíka proti jiným letům horší.
Podprůměrná má být letos úroda jablek v Evropské unii. „Odhadovaných 10,3 milionu tun jablek je tři procenta pod pětiletým průměrem, ale o tři procenta více než loni, kdy však byla sklizeň nejhorší za posledních dvanáct let,“ porovnal Ludvík. Největší propad podle něho hlásí Španělsko a pobaltské státy. Naopak největší nárůst očekává Řecko a Slovensko. „Ve starých zemích unie by už třetí rok po sobě měla být sklizeň jablek podprůměrná, za což může zejména sucho v některých oblastech, horší opylení a nepříznivé počasí v době květu,“ poznamenal Ludvík. V patnácti původních členských státech tak úroda nepřekročí sedm milionů tun, zatímco například v roce 2001 převýšila osm milionů tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down