Jablek sklidí ovocnáři asi o pětinu méně

Letos ovocnáři sklidí v meziročním srovnání skoro o pětinu méně jablek. Sklizeň má podle posledního odhadu k 1. září klesnout o devatenáct procent na necelých 118 000 tun. Na propad mělo vliv nepříznivé počasí v době květu stromů. Výpadek v úrodě postihl i ostatní evropské země, také loňské zásoby jsou vyprodané, a proto se dá očekávat růst ceny jablek. Uvedl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Farmářské ceny jablek z letošní úrody by se měly podle ovocnářů dostat po loňském propadu k úrovni cen jablek z úrody roku 2008. To zanmená, že by se ceny pohybovaly v závislosti na odrůdě a kvalitě mezi deseti až čtrnácti korunami za kilogram. Ceny jablek z loňské úrody spadly kvůli hospodářské krizi na šest až deset korun za kilogram. Čeští pěstitelé kvůli tomu na tržbách ztratili kolem dvou stovek milionů korun, uvedl Ludvík.
V návaznosti na vyšší farmářské ceny lze podle předsedy unie očekávat i růst cen jablek i v obchodech. Skutečný nárůst však bude záležet na poptávce a na cenách konkurenčního ovoce, jako jsou mandarinky, pomeranče a banány. Ovocnáři přitom čekají, že ceny se budou zvyšovat postupně s průběhem skladovací sezóny. Připomněl, že v letošní prodejní sezóně jablek v lednu až dubnu byla ceny v průměru na asi 25 korun za kilogram.
Nejhorší úroda z českých regionů bude podle Ludvíka na střední a severní Moravě, kde se čeká sklizeň jablek meziročně nižší až o čtyřicet procent. Naopak sklizeň zhruba na loňské úrovni by měla být v jižních a západních Čechách. Nižší bude i kvalita jablek kvůli letošnímu vlhkému počasí, které přineslo vyšší výskyt houbových chorob. Podíl konzumních jablek určených pro čerstvý trh bude proto nižší, řekl. Dodal, že Česká republika není v produkci konzumních jablek soběstačná. Přibližně třetina jablek je na trhu z dovozu, nejvíce z Polska, Itálie a Belgie.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *