08.02.2005 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jablka z tuzemských sadů letos nejdou na odbyt

Kvůli loňské nadúrodě a velkému samozásobení obyvatelstva je letos odbyt jablek českých pěstitelů nejslabší za poslední čtyři roky. Pěstitele navíc trápí i nízké farmářské ceny, které proti loňsku spadly asi o čtvrtinu. Řekl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

"Od října do ledna jsme na českém trhu prodali 23 800 tun jablek, což bylo meziročně 17 procent méně. Horší byla situace jen po rekordní úrodě v roce 2000," upřesnil.
Pěstitelé přesto věří, že se jim letošní úrodu podaří do konce obchodní sezony v červnu bez potíží prodat. "Stávající zásoba ve skladech 33 tisíc tun je sice proti loňsku o pětinu vyšší, ale celý český trh do konce sezony pojme kolem 55 tisíc tun," řekl Ludvík. Zlepšení naznačil již leden, který se prodejem 5900 tun přiblížil odbytu před rokem. "Lidem docházejí vlastní zásoby a poptávku zvedlo i to, že většina ovoce a zeleniny z dovozu výrazně podražila," dodal.
Odbytové ceny ovocnářů se podle odrůdy, jakosti a balení pohybují nejčastěji od šesti do 12 korun za kilogram. "Proti loňsku to představuje pokles asi o 25 procent a nepokrývá to ani náklady. Pokud se ceny nezvýší, skončí letošní sezona ve ztrátě," prohlásil Ludvík. Spotřebitelé nakupují česká jablka v obchodech v cenách od devíti do 28 korun za kilogram. Do jaké míry ovlivňují český trh s jablky dovozy, nelze podle Ludvíka jednoznačně určit, protože oficiální statistiky nejsou k dispozici. Ovocnáři odhadují, že podíl jablek z ciziny na trhu byl v lednu kolem 30 procent. Dovážejí se podle nich zejména červená jablka z Polska, která svou nízkou cenou drží dole i cenu českých červených jablek.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down