27.01.2020 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jádrem pavilonu na výstavě Expo systém na výrobu vody ze vzduchu

Jádrem českého národního pavilonu na výstavě Expo 2020, která se uskuteční v Dubaji od 20. října do 10. dubna 2021, bude systém na výrobu vody ze vzduchu S.A.W.E.R. Ústředním tématem expozice bude získávání vody ze vzduchu a její využití pro kultivaci suché pouště. Uvedl to na dnešním setkání s novináři v centru energeticky efektivních budov Českého vysokého učení technického (UCEEB) v Buštěhradu Tomáš Matuška, který má projekt na starosti.

Aparatura integrovaná do českého pavilonu v Dubaji má denně dodávat průměrně 500 litrů vody, které budou využívané k podpovrchové zálivce zahrady v areálu českého národního pavilonu. Zároveň bude chladit vzduch v interiéru, doplnil. Podle Miroslava Vosátky z Botanického ústavu Akademie věd bude mít zahrada u českého pavilonu 400 metrů čtverečních, budou v ní palmy, olivovníky, obiloviny i další typy rostlin. Prototyp tohoto zařízení testovali vědci vloni šest měsíců ve Spojených arabských emirátech. Prototyp se vešel do dvou lodních kontejnerů a umožňoval vyrobit sto litrů destilované vody denně. Podle Matušky testy potvrdily schopnost zařízení produkovat vodu v různých částech roku i v pouštních podmínkách. "Získali jsme řadu praktických zkušeností z provozu pro konečnou optimalizaci vyvíjeného zařízení," dodal Matuška. Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček ocenil technickou vyspělost tohoto systému. "Tato technologie může pomoci v boji se suchem a nedostatkem vody. To je totiž téma, které už se dotýká i nás ve střední Evropě, nejen ´pouštních států´ v Africe a Asie," míní.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down